Informácie o klube

ŠKB Imperial Vitamins Martin je popredný slovenský hokejbalový klub z Martina. Klub vznikol v roku 1986 pod názvom BOTAFOGO Martin. Je niekoľkonásobný medailista z najvyššej slovenskej súťaže. Okrem toho je niekoľkonásobný víťaz prestížnych turnajov, ako sú Pohár SNP, Izoglobal Cup či Pohár primátora. Hrá najvyššiu domácu súťaž, Slovenskú extraligu mužov. Okrem družstva seniorov má aj juniorského družstvo do 19, ktoré hrá Extraligu juniorov do 19 rokov. Na jeho súpiske figuruje aj obranca Slovana Bratislava, Tomáš Starosta.

História klubu

Hokejbalový klub ŠKB IZOGLOBAL Martin vznikol v roku 1986 pod názvom BOTAFOGO ako sídliskové mužstvo, ktoré sa prihlásilo vtedy do okresnej súťaže v Martine, kde štartovalo 10 mužstiev. V okresnej súťaži pôsobil klub až do roku 1991, kde dovtedy nezaznamenalo výraznejší úspech ak nerátame zisk dvoch piatych miest. V roku 1990 vznikla II.Slovenská hokejbalová liga, do ktorej sa mužstvo prihlásilo už pod názvom ŠK BOTAFOGO Martin. Od tohto roku začalo mužstvo na sebe výraznejšie pracovať, hráči sa zapojili aj do pravidelného tréningového cyklu a v prvej ligovej sezóne dosiahli krásne 2.miesto. V nasledujúcej sezóne už neponechali nič na náhodu a po skvelej sezóne sa v roku 1992 prebojovali do najvyššej slovenskej hokejbalovej súťaže. No v tejto súťaži sa viacmenej mužstvo dva roky herne trápilo a to aj z dôvodu toho, že väčšina hráčov priebežne nastupovala na základnú vojenskú službu a tak išlo hlavne o to udržať sa v lige. V sezóne 1995/96 sa však dostavil prvý výraznejší úspech klubu a to zisk bronzovej medaile za 3.miesto v 1.SNHbL a následné 4.miesto na Európskom pohári klubov v Bratislave. Od roku 1996 sa tak klub zaradil medzi slovenskú hokejbalovú elitu, keď do roku 2004 získal ešte ďalšie tri 3.miesta v najvyššej ligovej súťaži a v posledne sezóne získal historické striebro. Netreba zabudnúť aj na fakt, že v posledných dvoch sezónach mužstvo vždy vyhralo základnú časť ligy. V roku 2003 klub získal aj najcennejšiu trofej na Európskom pohári v českom Moste a v roku 2004 sa na Svetovom pohári v Kladne umiestnil na peknom 6.mieste.V Ankete o nejlepší športový klub a najlepší jednotlivci Turca, ktorú každoročne vypisuje mesto Martin mal klub svoje zastúpenie vždy od roku 1996. V roku 2005 v septembri bude náš klub organizátorom Pohára európskych majstrov v Martine.

Mužstvo sa pomerne dosť často zúčastňuje kvalitných turnajov na Slovensku i v Českej republike a spomenieme len dva krát druhé miesto na Európskom pohári miest v Prahe, víťazstvo na turnaji v Karvinej, víťazstvo na turnaji v Olomouci a samozrejme je aj organizátorom dvoch prestížnych medzinárodných turnajov v Martine a to vždy vo februári IZOGLOBAL CUP (10 ročníkov) a v júli PRIMÁTOR CUP (15.ročníkov) na ktorých už tiež zvíťazil spolu 15 krát. Okrem týchto klubových úspechov zaznamenali hráči klubu aj individuálne úspechy vo farbách slovenskej hokejbalovej reprezentácie. J.Ďuris a A.Nauš získali okrem iného titul Majstrov sveta v roku 1999 vo Zvolene, M.Hrivnák sa stal na svetovom šampionáte vo švajčiarskom Sierre v roku 2006 najlepším útočníkom MS.

Uvedené výsledky dosiahnuté za 26 rokov existencie klubu sú zásluhou nielen vďaka húževnatosti hráčov a vedenia klubu, ale samozrejme sponzorov, pre ktorých sa tento hokejbalový klub stal rovnocenným a spoľahlivým partnerom. V samotných začiatkoch bol klub len účastníkom okresnej súťaže a tak náklady na činnosť boli len minimálne a boli hradené z vlasntých zdrojov. Na základe húževnatosti a cielenej práce a dosiahnutým výsledkom získal klub od sezóny 1996 prvého veľkého reklamného partnera spoločnosť MARKO Ing.Miroslava Konderlu z Martina a až do roku 2000 niesol vo svojom názve meno svojho partnera. Klub je a vždy bude hrdý a  nesmierne vďačný za spoluprácu s p.Miroslavom Konderlom v uvedenom období, ktoré bolo pre rozvoj klubu jedno z najdôležitejších. Od sezóny 2002 až do roku 2011 niesol klub názov hlavného sponzora spoločnosť IZOGLOBAL, s.r.o. Martin, ktorá patrí medzi najväčších výrobcov izolačného skla na Slovensku. V tomto období mal však klub aj iných spozorov a reklamných partnerov, ktorí sa svojou mierou zaslúžili o neustále napredovanie klubu a jeho hráčov a pomohli pri dosahovaní doterajších najväčších úspehov klubu v jeho doterajšej histórii. Medzi týchto parterov patrili a patria: mesto Martin, spoločnosti Marting,s.r.o., ORTO-PED, s.r.o., PREFA,a.s. Sučany, Ekono-print,s.r.o. , HEINEKEN Slovensko,a.s., M-TRADE,s.r.o., ŽOS Vrútky,a.s., Ján Pituch, Pavel Bartoš Žabokreky a rad menších ale dôležitých partnerov, bez ktorých by nebolo možné dosahovať také výrazné úspechy ako to bolo v doterajšej histórii klubu.
Okrem toho, že Klub je organizátorom dvoch medzinárodných hokejbalových turnajov na vysokej športovej a organizačnej úrovni, od septembra 2002 sa venoval aj mládeži – žiakom vo veku 11-15 rokov. Klub spolupracoval s Centrom voľného času Kamarát v Martine, viedol krúžok hokejbalu a pre školy organizoval školskú hokejbalovú ligu.

Od sezóny 2004 začína klubu tzv. Zlaté obdobie, kedy sa v mužstve sutálila zotava a hráčsky káder, vytvorlio sa zdravé jadro a klub začal získavať tie najcennejšie trofeje na rôznych športových hokejbalových  podujatiach doma i v zahraničí. Od sezóny 2004/2005 až do sezóny 2009/2010 patril klub medzi najväčších lídrov najvyššej slovenskej hokejbalovej ligy-Extraligy a v tomto období 4x! Vyhral základnú časť celoslovenskej súťaže.  Od roku 2007 sa prvým trénerom klubu a musžtva stáva Jozeh Ďuris st.. Aj napriek veľkej snahe a obrovským skúsenostiam sa klubu zatial ani raz nepodarilo siahnuť na najcennejšiu tklubovú trofej -Majstra ligy, ale i napriek tomu sa mu podarlo to, čo inému hokejbalovému klubu na Slovensku či v Európe, zisk strieborných medajlí 6x! v rade za sebou....v uvedom období získava klub aj najcennejšie trofeje na medzinárodnej pôde, v roku 2008 získava titul Majtra Európy klubov vo Švajčiarskom Sierre a o rok na to striebro ma Majstrovstvách Európy klubov v Českom Letohrade.

Od sezóny 2010/2011 dochádza v klube k prvej generačnej výmene hráčov a mužstvo prechádza zmenami aj na manažérskom poste. Z klubu odchádza (transfer) najlepší hráč Michal Hrivnák do novovznikajúceho klubu Nitrianski ritieri Nitra, čo v konečnom dôsledku bola pre klub v tomto momente najväčšia strata. Dochádza k menšiemu hernému poklesu mužstva, čo sa však dalo očakávať. V uvedenej sezóne mužstvo síce opäť postupuje do play-off, ale po dlhých rokoch končí svoju „púť“ už v jeho prvom kole. Od sezóny 2011/2012  získava vedenie klubu nového generálneho reklamného partnera spoločnosť IMPERIAL VITAMINS,s.r.o. na čele s majiteľom spoločnosti Richardom Tomagom a po odchode ďalších starších stabilných hráčov ako Jozef Ďuris ml. či Richard Pobeha opäť pokračuje v budovaní nového mužstva. Jozef Ďuris ml. preberá po svojom otcovi trénerské žezlo mužstva a jeho otec sa mu stáva asistentom.V náročnej sezóne sa mužstvu nakoniec darí opäť nadviazať na minuloročné úspechy a veľkou bojovnosťou a húževnatosťou postupuje do semifinále najvyššej ligovej súťaže. Tam však narazilo na tradičného rivala bratislavský Ružinov a po tesných prehrách mu ostáva bojovať v jednom stretnutí o 3.miesto. V tomto stretnutí musžtvo prejavilo svoju silu a do vytríny úspechov si zapisuje zisk bronzových medajlí. Po tejto sezóne skončila svoju hráčsku kariéru dlhoročná opora a najskúsenejší hráč mužstva Aurel Nauš, ktorý bol členom hráčskeho kádra 20 rokov a stáva sa novým trénerom klubu, nakoľko Jozef Ďuris ml. Sa stáva novým kormidelníkom reprezentačného musžva mužov SR. V tomto období sa klub opäť mohol spoľahnúť na svojich tradičných ale i nových reklamných partnerov, bez ktorých by nebolo možné dosahovať také úspechy a nebolo by možné tak dobre reprezentovať svoje mesto Martin  na tých najväčších hokejbalových podujatiach. Za všetkých spomenieme spoločnosti Imperial Vitamins,s.r.o. Martin, Pierce Control automation,s.r.o. Martin, Schwer fitting,s.r.o. Martin, Vitar Slovakia Martin, Pizzeria Venezia Martin, B-mat trade,s.r.o. Martin, Fit klub Martin, Hotel Turiec Martin  a ďalší menší partneri.Vďaka Vám všetkým!!!

 

Za okrúhlych 30 rokov svojej existencie klub vychoval značné množstvo kvalitných hráčov nielen pre svoje potreby ale aj potreby reprezentačných mužstiev SR od kategórii U16 až po mužov a do reprezentačných kádrov dodal aj svojich ľudí na trénerské posty. Jozef Ďuris, Aurel Nauš (tréneri) a Richard Pobeha (masér) sa stali Majstrami sveta mužov (2013 St.Johnś Canada a 2015 Zug Švajčiarsko) Aurel Nauš a Peter Jurošek boli trénermi SR U20 (striebro na MS v Taliansku), Peter Jurošek a Jozef Ďuris SR U20 (striebro na MS v St. John Canada), Aurel Nauš a Jozef Ďuris SR U18(zlato na MS Most 2011), striebro na MS v Strakoniciach 2012, Striebro a bronz na MS U18 v Ostrave, v Baeruthe v Nemecku či Jozef Ďuris a Peter Jurošek striebro na MS SR U20 vo Zvolene 2009.

V reprezentačných družstvách mal klub svoje zastúpenie v hráčoch ako boli a sú Aurel Nauš, Jozef Ďuris, Richard Pobeha, Peter Jurošek, Michal Hrivnák, Peter Chlebec, Michal Wagner, Martin Kollár, Martin Ďurkovič, Rastislav Bielený, David Zluky či Patrik Svitana. V neposlednom rade treba spomenúť, že dlhoročným kmeňovým hráčom klubu je aj slovenský hokejový reprezentant a niekdajší kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie a hráč mužstva KHL HC Slovan Bratislava Tomáš Starosta.

 

Názvy klubu

 • BOTAFOGO Martin (1986 – 1990)
 • ŠK BOTAFOGO Martin (1990 – 1996)
 • ŠHK MARKO Martin (1996 – 2002)
 • ŠKB Izoglobal Martin (2002 – 2011)
 • ŠKB Imperial Vitamins Martin (2011 – súčasnosť)

Úspechy

Slovenská hokejbalová extraliga mužov:

 • 6 x striebro – 2003/04, 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10
 • 5 x bronz – 1996/97, 1998/99, 2000/01, 2002/03, 2011/12

 

Európske súťaže

Európsky pohár:

 • 1996: 9. miesto
 • 1997: 4. miesto
 • 1998: 8. miesto
 • 1999: 7. miesto
 • 2000: 2. miesto
 • 2001: 2. miesto
 • 2003: Simple gold cup.svg víťaz
 • 2004: 6. miesto
 • 2005: 4. miesto
 • 2006: Simple gold cup.svg víťaz
 • 2007: 3. miesto
 • 2008: 2. miesto
 • 2010: 3. miesto